Varikosel Nedir, Nedenleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Varikosel Nedir, Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Varikosel Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Varikosel Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Varikosel, erkeklerin %15’inde görülebilen bir sorundur. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin %40’ında ise varikosel sorunu mevcuttur. Varikosel, testis damarlarında genişleme, varis gibi sorunlara yol açmaktadır. Varikosel; testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akması neticesinde mikro dolaşımı olumsuz etkiler. Bu sebeple de sperm üretimi bozulabilir.  Sperm hücrelerindeki; sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etki sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.

Varikosel neden ve nasıl ortaya çıkar?

Varikosel genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ardından da zaman içerisinde ilerlemektedir. Varikosel, bir toplardamar sorunudur. Genetik sebeplerle ya da dış faktörlerle ortaya çıkabilir. Çeşitli durumlarda ağrı ya da görüntü bozukluğu ile kendini belli edebilir.  Toplardamarların içinde yer alan ve ters akımı engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesi neticesinde yetersiz kalması ile testislerin toplardamar çıkışında basınç artışı ortaya çıkar. Artan basınç sonucu testis dokusu içindeki kan dolaşımı (mikrosirkülasyon) bozularak sperm üretimi etkilenir.

Varikosel belirtileri nelerdir?

  • Varikosel ilerlemiş ise, cinsel bölgede ağrılar duyulabilir,
  • Hafif ve orta derecede varikosel sorununda da ağrı ortaya çıkabilir fakat bu ağrılar uzun süre ayakta durma ya da uzun süre oturma sonucunda ortaya çıkabilir. Ağrılar genellikle uyumadan önce artmaktadır.
  • Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir ve damarlar aynı bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir.
  • Varikosel ilerledikçe damarlardaki şişlik daha çok hissedilmektedir.
  • Testislerin küçülmesi ortaya çıkabilir. Fakat bu belirti her hastada görülmemektedir.

Varikosel hangi sorunlara yol açar?

Varikosel, tek başına ciddi bir sağlık problemine sebep olmayabilir. Ancak çeşitli durumlarda sperm hücreleri olumsuz etkilenebilir ve kısırlık meydana gelebilir. Ağrı sorunu olmayan ve kısırlığın sorun oluşturmadığı kişilerde herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur.

Varikosel tanısı nasıl konur?

Varikosel sorunun farklı dereceleri mevcuttur.  Tanı ise tecrübeli bir Üroloji- Androloji uzmanı tarafından doğru şartlarda yapılacak detaylı bir muayene ile konulmalıdır. Yalnızca doppler ultrasonografi ile tespit edilebilen varikosel sorunun ameliyat edilmesi genellikle önerilmez. Gerekli ve yalnızca tek çözümün ameliyat olduğu durumlarda uygulanmalıdır. Varikosel tanısı için hassas bir muayeneden başka herhangi bir tetkik (ultrason vb.) istenmemelidir.

Varikosel tedavisi nasıldır?

Varikosel teşhisi konulan hastaya ilk olarak kısırlık sorunun tespit edilmesi için mikro cerrahi önerilebilir. Varikosel teşhisi koyulan  hastalara, ilk tercih olarak ilaç tedavisi veya tüp bebek yöntemleri uygulanabilir. Doğru tedavi yöntemi; hastanın durumuna ve diğer faktörlere göre belirlenmektedir.

İLETİŞİM FORMU