Yumurta Dondurma İşlemi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Yumurta Dondurma İşlemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Yumurta Dondurma İşlemi

Yumurta Dondurma İşlemi

Yumurta dondurma işlemi nedir?

Yumurta dondurma işlemi tüp bebek tedavi aşamalarında olduğu gibi elde edilen yumurtaların daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklandığı ve böylece gebelik şansının korunmasını sağlayan, oldukça başarılı bir yöntemdir. Vajinal ultrasonografi aracılığı ile kadından toplanan sağlıklı yumurtalar laboratuvar ortamından bozulmadan hızlı bir şekilde vitrifikasyon yöntemi ile dondurularak, dondurulmuş yumurtalar özel azot tankları içerisinde uzun bir süre muhafaza edilmektedir.

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılmaktadır?

Yumurtalıkların olgunlaştırılması için hastaya adet döneminde hormon iğneleri yapılmaktadır. Yumurtalıkların belli bir olgunluğa erişmesinin ardından ultrasonografi altında yumurta toplama iğnesi ile yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar özel kimyasal solüsyon içerisinde bekletildikten sonra vitrifikasyon tekniği ile hızlı bir şekilde dondurularak, -196 derece sıvı azot içeren tankların içerisine yerleştirilir. Vitrifikasyon yönteminin tercih edilmesinin amacı ise bahsedildiği gibi yumurtaların hızlı bir şekilde dondurulmasını sağlamasıdır. Böylece dondurma esnasında yumurtaların kalitesini bozan buz kristallerinin oluşumu engellenir. Ayrıca yumurtaların kullanılmak üzere tekrar aynı yöntem ile çözülmesinin ardından %80 ile %90 oranında canlı yumurtalar elde edilmektedir. Bu yüksek oranda gebelik şansının arttığı anlamına gelir.

Kimler yumurta dondurma işleminden yararlanabilir?

Çocuk sahibi olma isteğini erteleyen kadınlar yumurtalarını dondurarak, ilerleyen yaş nedeni ile gebelik şansının düştüğü gerçeğine karşı önlem alabilmektedir.

Kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavileri, yumurtalıkların ciddi hasarlar görmesine ve kadınların doğurganlık özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Yumurta dondurma işlemi ile kanser teşhis konulmuş hastalar, tedaviye başlamadan önce yumurtalarını aynı kalite muhafaza edebilmektedir. Kanser tedavisini ardından yumurtalar çözülerek, mikroenjeksiyon yöntemi ile gebelik şansını tekrar kazandırmaktadır.

Tüp bebek tedavi aşamalarında OHSS riski taşıyan hasta grubu, bir sonraki deneme için yumurta dondurma işleminden yararlanabilir.

Yumurta toplama işlemi ile eş zamanlı olarak baba adayından sperm elde edilmektedir. Ancak herhangi bir nedenden dolayı baba adaylarının hastanede bulunmaması halinde yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

Yumurta dondurma işlemi için merkez seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yumurta dondurma işleminin başarısı için deneyimli, tıbbı teknoloji imkanlarının yeterli olduğu ve donanımlı embriyoloji laboratuvarları olan merkezlerin tercih edilmesi gerekir.

Günümüzde yumurtaları hızlı bir şekilde dondurma ve çözme imkanı sağlayan oldukça başarılı vitrifikasyon tekniğinin kullanıldığı merkezlerin seçilmesine çok dikkat edilmesi gerekir.  Vitrifikasyon yöntemi yumurtaların kalitesini ve canlılık oranını büyük ölçüde koruma altına alan günümüzün en çok tercih edilen yöntemidir.

Merkez seçiminde dondurulan yumurtaların uzun bir süre saklanmasına rağmen aynı kalitede muhafaza edilmesini sağlayan alt yapının olması gerekir.

Dondurulan yumurtaların saklanma süresi nedir?

Vitrifikasyon tekniği ile dondurulan yumurtalar, oldukça uzun bir süre aynı kalitede saklanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre dondurulan yumurtalar 8-10 yıla kadar tazeliğini koruyabilmektedir. Ancak ülkemizde yumurtaların en fazla 5 yıl saklanabileceği yönünde yasal olarak sınırlandırma getirilmiştir. Fakat daha uzun bir süre saklanabilmesi için gerekçeyle birlikte verilen dilekçe ile bu süre uzatılabilir.

Yumurta dondurma işlemi için kadınların hangi yaşlarda başvurulası gerekir?

Uzmanlar bu konuda belirli bir yaş sınırının olmadığı belirtmiştir. Ancak gebeliğin başarısında önemli rol oynayan kaliteli yumurtaların korunabilmesi için, kadınların yumurta rezevlerinin kaliteli olduğu 35 yaşında önce yumurta dondurma işlemine başvurması önerilmektedir

Dondurulmuş yumurtaların çözülmesi ile elde edilen başarı oranı nedir?

Vitrifikasyon tekniği ile dondurulan yumurtaların uzun bir süre aynı kalitede saklanabilmesinin yanı sıra çözülmesinden sonra aynı %80 ile %90 oranında canlılıklarını koruyabilmektedir. Bu nedenle dondurulmuş yumurtalar ile elde edilen başarı oranı klasik tüp bebek tedavilerindeki başarı oranı ile neredeyse eş değerdir. Günümüzde yumurta dondurma işlemi ile elde edilen başarı oranı %35 ile %50 arasında olmaktadır.

İLETİŞİM FORMU