Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri oldukça ciddi bir sorundur. Kişinin ölümüne dahi sebep olabilecek bu problem, kanser türleri arasındaki en ciddi ve en ölümcül türlerden biridir. Yumurtalık kanserinin Amerika’da kadın ölümlerine sebep olma sıralaması 5 olmaktadır. Yumurtalık kanseri sinsi özellikler sergiler. Erken evrelerinde belirti vermediği için teşhisin koyulması gecikebilir. Bu sebepten dolayı da rutin kontrollerin aksatılmaması gerekir.

Kanser geç evrede tespit edilirse?

Yumurtalık kanseri teşhisi alan kadınların, ilerlemiş evrede olması durumunda beş senelik hayatta kalma oranları %30 olmaktadır. Eğer kanser henüz yayılmamış ise hastaların büyük bir bölümü beş seneden daha uzun hayatta kalabilir. Şayet kanser erken teşhis edilirse, tedavi edilme şansı mevcuttur.

Yumurtalık kanserine, her yaşta yakalanmak mümkündür. Ancak genellikle 45 yaşından sonra ortaya çıkan bu kanser, özellikle menopoz ardından yaşanan dönemde ortaya çıkar. Menopoz dönemi sonrasında yaş ilerledikçe yumurtalık kanser riskinde de artış görülür.

Yumurtalık kanseri, dokusuna göre iki farklı çeşitte ortaya çıkabilir. Bu iki farklı türe bağlı olarak, başlama dönemi değişmektedir. En yaygın olarak çeşidi ise, yüzey epitelyum hücrelerinden köken alan türüdür.

Yumurtalık kanserine yol açan faktörler

Yumurtalık kanserine tüm sebepler açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu nedenlerin arasında en etkili olan faktör ise doğum yapmamış olmaktır. Bunun dışında ailede yumurtalık kanseri öyküsü mevcut ise, kadında yumurtalık kanseri görülme riski artar. Az sayıda doğum yapan kadınlarda ya da hiç doğum yapmamış kadınlarda yumurtalık kanseri riski görülme riski daha fazladır.

Gebeliğin engellenmesi adına kullanan hapların uzun süre boyunca kullanılması yumurtalık kanseri için risk oranını nispeten de olsa azaltmaktadır. Doğum kontrol haplarının kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bunun dışında kadının genç yaşta çocuk sahibi olması da yumurtalık kanseri için riski azaltan bir faktördür.

Bunların dışında hormonların ve çevresel etkenlerin yumurtalık kanserinin ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Menopoz süreci sonrası kadınlık hormonu olan östrojenin yalnız başına uygulanması kanser riskini arttıran bir etkendir. Bundan dolayı bu süreçte östrojen ile birlikte progesteron hormonu da takviye edilmektedir.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Bütün yumurtalık kanser çeşitleri erken evrede belirti vermez. Bundan dolayı da kişilerin devamlı kontrole gitmesi ve bu konuda uyanık olması gerekmektedir. Yumurtalık kanseri çeşitlerinin yapısal olarak farklılık göstermesine rağmen, yumurtalık kanserlerinin belirtileri birbiri ile karıştırılabilir. Yüzey epitelinden köken alan yumurtalık kanseri çeşitleri yeterli boyuta erişinceye dek genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Fakat büyürlerse karın ağrısı, sık sık idrara çıkma gereksinimi, karında şişlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemine ait sorunlarla kendini gösterebilir.

Yumurtalık kanserleri genellikle erken dönemde teşhis edilemez. Teşhis edilen yumurtalık kanserlerinin %30’u jinekolojik muayene aşamasında rastlantısal olarak fark edilmektedir. İleri evrelerinde ise vajinal kanama, karında fazla şişlik, karında asit birikimi gibi semptomlarla ortaya çıkar.

Türkiye’de yumurtalık kanseri, rahim içi kanseriyle birlikte en fazla ortaya çıkan ve en tehlikeli kanserlerin başında gelir. Yumurtalık kanserinin belirtileri, sadece yumurtalık kanseri belirtilerini göstermez. Çeşitli hastalıkların belirtileri ile benzer olduğu için erken evrelerde farklı hastalıklar karıştırılabilir. Bundan dolayı da hastalar doktora gitmeyi reddeder.

Belirtiler:

 • Karında basınç hissi ve şişkinlik
 • Kasıkta dolgunluk duygusu
 • Karında ağrı
 • Uzun süreli hazımsızlık, gaz ya da bulantı
 • Kabızlık
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İştah kaybı
 • Hızlı bir şekilde gelen tokluk duygusu
 • Vajinal kanama,
 • Kilo kaybı.

Saydığımız belirtiler, yumurtalık kanserinin ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkar. Bununla beraber ortaya çıkan sorunlar direkt olarak yumurtalık kanserine işaret etmez. Yani, karın ağrısı ya da şişlik farklı birçok hastalığa işaret ediyor olabilir.

İlerlemiş yumurtalık kanseri belirtilerinde ise:

 • karından ele gelen kitle,
 • aşağı doğru basınç duygusu,
 • karında sıvı toplanması,
 • assit karın şişliği,
 • komşu yapılara baskı yapması kaynaklı olarak idrar ve bağırsak sorunları meydana gelebilir.

Yumurtalık kanseri çeşitleri hormon salgılanmasına yol açabilir. Bu sebeple de adet düzensizlikleri ya da saç dökülmeleri meydana gelebilir. Bu nedenden ötürü de tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

 • Anormal vajinal kanama:

Menopoz dönemi sonrasında kadında herhangi bir şekilde vajinal kanama meydana gelirse, zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Menopoz dönemi dışında ise adet döneminde aşırı kanamaların olması, adet dışı ve cinsel ilişki sonrası kanama gözlemlenmesi durumunda kesinlikle bir doktora başvurmak gerekmektedir.

 • Karın, bel ve kasıklarda ağrı:

Adet süreci dışında sürekli hissedilen karın ağrısı, rahim ve yumurtalık kanserine işaret edebilir.

 • Sindirim sistemi değişimleri:

Kabızlık, gaz, ishal, bulantı, hazımsızlık gibi sorunlar, bağırsak üzerine basınca yol açan karın içi kitlelerinin işaretçisi olabilmektedir.

 • İdrar yolları değişimler:

Devamlı idrara çıkma ihtiyacı, mesanede basınç duygusu, idrar sırasında güçlük çekmek, karın içinde büyüyen bir kitleye işaret edebilmektedir.

 • Genital bölgede yanma ve kaşıntı:

Genital bölge derisinde gelişen renk farklılıkları yaralar ve kabarıklıklar dış genital yumurtalık kanserine işaret ediyor olabilmektedir.

 • Genital akıntı:

Genital bölgeden gelen kanlı, koyu ve kötü kokulu akıntı büyük bir olasılıkla enfeksiyona işaret etmektedir. Bunun dışında rahim ve rahim ağzı kanserine de yol açabilir.

 • Bacaklarda şişme:

Bacaklarda dış faktörlere bağlı olmayan şişme ve bunun dışında genital akıntı sorunları rahim ağzı ve rahim içi kanseri için belirti olabilmektedir.

Doğum ve düşük ardından normal olmayan kanamaların meydana gelmesi, gebelik dokuları ile ilgili kanserlere işaret ediyor olabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi ve anormal kıllanma gibi androjen etkilerinin ortaya çıkması, yumurtalıklarla ilgili bir kansere sebep olabilir.

Bölgesel belirtiler dışında bütün vücudu ilgilendiren belirtiler de hafife alınmamalıdır. Bu belirtiler:

 • İştah kaybı:

Karındaki sürekli şişlik duygusu, iştah kaybı yumurtalık kanserine işaret ediyor olabilir.

 • Halsizlik:

Sürekli halsizlik hali ve giderilmeyen yorgunluk hissi, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 • Ateş:

Bir haftadan daha uzun süren ateş, sebebi açıklanamayan ateş ciddi hastalıklara yol açabilir.
Saydığımız belirtilerden bir ya da daha fazlasının görülmesi durumunda mutlaka bir doktora kontrole gitmek gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU